‘Gücü kontrol edersek dünyayı kontrol ederiz´
Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Osmancık Şubesinin Film Okuma Programının yöneticisi Osmancık İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Tökel oldu. Tökel, Kar Küreyici filmini yorumladı.
Tarih: 12.1.2018 09:25:12

Bu film kurgusu açısından çok sağlam temlerle bağlanmış. Lakin sinema görseli ve tekniği açısından çok basite indirgenmiştir. Bilgisayar tekniğiyle sahneler oluşturulmuş. Bu tür filmlerin genel maksatları muhteva aktarımıdır. Eski Yunan kültüründe iki parçaya bölünmüş bir objenin her bir parçasına ‘´seymbolon´´ denirdi. Bir aslı onaylama ve tanımlama olarak düşünülür diye film okumasına başlayan Mahmut Tökel, ‘Bu filmde tren dünyanın ve devletin sembolü olarak algılanmalı. Film bunu şöyle ifade eder; ‘Lokomotifi kontrol edersek dünyayı kontrol ederiz. Gücün imgesi de  lokomotif. İnsan kendisi dahi bir semboldür. Bedensel olarak tabiatın bir parçası ve ruhun üflenmesiyle Tanrı´nın halifesi olarak temsil eder. Siyaset tarihi, yönetim ve gücün meşruluğunun kurgusuyla başlar. Filmimiz bu derin konuyu işlemiştir.´ diye konuştu.

Modern devletin fikir babaları Locke, Carl Schmitt, Kant, Machiavelli´den Rousseu´ya kadar bu gücün ve yönetimin mimarlarıdır. Modern siyaset teorisyenlerinin fikirleri şimdi yaşadığımız dünyanın oluşumuna katkı sağlamıştır diyerek konuşmasına devam eden Mahmut Tökel, ‘Trenin mucidi olarak tanımlanan Wilford mülkiyet hakkı üzerinden egemenlik sorunun tartışmaya açmıştır. Hükmetme hakkını John Lock´e dayandırılarak kendisini aklarken, insanları yönetme ya da kargaşayı önleme becerisini de Machiavelli´den almıştır. Mülk sahibi olmak Schmitt´e göre siyasal egemenliğin, kamu hukukun ,özel hukukun, mülkiyetin ve düzenin başlıca ön koşuldur. Sınırları olmaksızın mülk sahibi olunamaz. Buradaki sınır kavramı; bir tarla,ev,arazi,şehir,bölge,veya devlet gibi genişletmek mümkündür.Trenin vagonları bunun birer sembolüdür.Evveliyatında bir yeri çevreleyen zihniyet egemenlik hakkını da elinde tutmakta. Bu tahsis edilmiş  sınırlar bir egemen gücün kontrolü. Bu filmde öyle kurgulanmış; ´Herkes kendi yerinde tahsis edilmiş bölümde´´ diye ifade edilir. Gönye ve cetvelle çizilmiş bazı devletlerin sınırları kim bilir ne kadar değişime uğrayacak? Sınırın öteki tarafı her zaman tehlikelidir. Bunu filmde vagonlardan geçişlerde bir Çinli kızın ifadelerinde buluruz. Bu geçişler uygarlığın bittiği uygar olmanın vahşiliye cevaz verilen, şiddetin serbestçe  ve meşru sayıldığı yerlerdir oralar. Bu durum vagonların kuyruk kısmı olarak  tanımlanan yerden başlayıp vagonlu sınıfta bir öğretmen karakteriyle şiddet gösterilmiş. Daha sonraki vagonda bu şiddet maskeliler tarafından vahşete dönüştürülür. Dışarının içeri girmekle saklı tutulan hukuksuzluğa cevaz vermek batının genlerde her dem mevcuttur. Bunu batı siyasi politikasında sıkı yönetimle, A.B.D´nin ulusal güvenlikle cevaz vermiştir. Filmde egemen gücün temsilcisine ayakkabı fırlatılır. Daha sonra şapkayla özleştirilir ve şöyle ifade edilir´ ´Yolcular bu bir ayakkabı değil 42 numaralı kargaşa´ ´Şapka takanlar vagonların önünde ayakkabı giyenlerse en sonunda olması gerekliliği ifade edilir. Şapka;Locke´nin ‘´imtiyazlı güç´´ dediği şeyi temsil eder. Bu yöneticinin hukuku fesih etme veya askıya almanın kapısını aralamaktır.” diye belirtti.

Curtis karakteri bulunduğu topluluk vagonların kuyruk kısmıdır.Ve trenin azınlığını oluşturur.Bütün kitle hareketlerini başlangıç aşamalarında aileye karşı düşmanca davranışlar aile birliğini parçalamak bu hareketi hızlandırır diye devam eden Mahmut Tökel, ‘Filmde küçük iki çocuğun zorla alınması ve bir yaşlı çiftin birbirlerinde ayrılmasının sebebi sonunda anlaşılacaktır ki kitlenin isyan edilmesi istenmiştir. Bilinmeyen bir sebeple Curtis´e vagonların ön kısımdan sürekli mesaj gelmekte. Bu da filmin sonunda anlaşılacaktır. Bu yaşanan olaylar Curtis için kitleyi hareket geçirmenin koşullarını hazırlamak .Bu insanların, hayatlarına anlam ve amaç katmak. Buna merdiven dayayarak insanlık onurlarını yükselteceklerdir. Kitle hareketlerinin temel dinamikleri tarih boyunca en yoksullarla en zenginler arasında olmuştur. Başka bir ifadeyle ezenlerle ezilenler arasında. Bu iki uç filmde yaşlı adam (Gıllıam) ile Wılford olarak kendisini gösterir. İsyanların temel gücü şimdiyi eleştirmekle başlar. Geçmiş ve gelecek bu isyanın kuluçkasıdır. Filmde Cortis´in annesinin yüzünün hatırlanması, biftek kokusu, geçmişi anımsatan resim çizimi, geçmiş devrimlerin konuşulması, batan güneşin daha görülmeyişi ve geleceğin temsili çocukların alınması kitle hareketi hızlandırır. Şimdi liderin arkasında mobilize kitle de hazırdır. Bir orta tabakadan değişim talebi kolayca gelmez. Filmdeki isyancılara karşı mukavemet göstermezler ve seyirci kalırlar.´ dedi.

Wilford´un treninde yaşanalar modern zamanlar tarihi açısından henüz emekleme dönemi. Tarihin akışı içinde  akla ve hayale gelemeyecek olaylara gebe oluşu aşikar.´´Sınırı aşmak´ ´tarihsel çok anlamlılığıyla birlikte edepsizlik olarak tanımlanır diye konuşmasına devam eden Mahmut Tökel, ‘Cortis lokomotifte şöyle ifadeye maruz kalır´ ´Masada görgüsüzlük etme´ ´Sınırları aşan Cortis egemenlikle karşı karşıyadır. Büyük tekliflere rağmen egemenlik Cortis´i ikna edememiştir. Kendisini tehlike altında hissetmiştir. Aslında bu önceden sınırları belirleyen zihniyetin egemenliğini koruma mücadelesi. Orta doğudaki devletlerin sınırlarını belirleyen batı artık kendi ülkesinde duvarlar kurmakta. Bir paradoks olarak mülk sahipleri edepsiz demokrasi havarileri ise sınırları aştıkça terbiyeli ve kültürlü olarak varsayılmakta. Diye film okumasını bitirdi.

Kaynak: Sema Uzar

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Delege seçimi öncesi bilgilendirme toplantısı
Delege seçimi öncesi bilgilendirme toplantısı
Osmancık´ta 25 Aralık Salı günü yapılacak Ziraat Odası Delege seçimi öncesi çiftçiler oy kullanma konusunda bilgilendirildi.
Ülkücü Şehit Mehmet Çıplak mezarı başında anıldı
Ülkücü Şehit Mehmet Çıplak mezarı başında anıldı
Osmancık´ta 1977 yılında vurularak öldürülen 156. Ülkücü Şehit Mehmet Çıplak ölüm yıldönümünde mezarı başında anıldı.
Gazetecilere İHA pilotu eğitimi
Gazetecilere İHA pilotu eğitimi
Çorum´da ve ilçelerinde görev yapan basın mensupları için ‘İnsansız Hava Aracı (İHA) Pilotu Eğitimi´ düzenlendi.
Epilepsi hastası şahıs evinde ölü bulundu
Epilepsi hastası şahıs evinde ölü bulundu
Osmancık´ta epilepsi hastası olduğu öğrenilen Selami Çevik, evinde ölü olarak bulundu.
Osmancık´ta “Kutül Amare Zaferi” Sahnelendi
Osmancık´ta “Kutül Amare Zaferi” Sahnelendi
Osmancık Cumhuriyet Anadolu Lisesi Kutül Amare Zaferi´ni tiyatroya taşıyarak izleyici ile buluşturdu.
Ormanlık alanda çok sayıda gelinlik bulundu
Ormanlık alanda çok sayıda gelinlik bulundu
Osmancık´ta ormanlık alanda vatandaşlar tarafından çok sayıda gelinlik bulundu.
Şehitler adına yaptırılan cami destek bekliyor
Şehitler adına yaptırılan cami destek bekliyor
Osmancık´a bağlı Öbektaş Köyü´nde inşaası süren Zeytin Dalı Harekatı Şehitleri Camii, hayırseverlerin desteğini bekliyor.
HAYATTAKİ EN PAHALI ŞEYLER BEDAVADIR
HAYATTAKİ EN PAHALI ŞEYLER BEDAVADIR
Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Osmancık Şubesi tarafından düzenlenen ‘ Topraklarımız Değil, Beyinlerimiz İşgal Ediliyor´ adlı söyleşiyi Hitit Üniversitesi Osmancık Ömer Derindere Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Ömer Faruk Akmeşe sundu.
Osmancık´ta kış lastiği uygulaması yapıldı
Osmancık´ta kış lastiği uygulaması yapıldı
Osmancık´ta D100 Karayolu üzerinde Bölge Trafik ekipleri tarafından ticari araçlar üzerinde zorunlu olan kış lastiği uygulaması yapıldı.
Özel öğrencilerden özel gösteri
Özel öğrencilerden özel gösteri
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Nenehatun Özel Eğitim Uygulama Okulu´nda öğrencilerin hazırladıkları gösteri izleyicilerden tam not aldı.
Dereboğazı Barajı Tamamlandı
Dereboğazı Barajı Tamamlandı
118 bin 350 dekar zirai arazinin sulanmasını sağlayacak Çorum Koçhisar Sulaması ve Osmancık ilçe merkezinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayacak Çorum Osmancık Dereboğazı Barajı tamamlandı.
Muhtarlardan haftalık istişare toplantısı
Muhtarlardan haftalık istişare toplantısı
Osmancık Muhtarlar Derneği Başkanı Faruk Delibaş, yönetim üyeleri, Emekliler Derneği başkanı ve gazetecilerle bir araya gelerek istişare toplantısı gerçekleşti.
Osmancık´ta kaçak yapıların yıkımı devam ediyor
Osmancık´ta kaçak yapıların yıkımı devam ediyor
Osmancık´ta izinsiz ve ruhsatsız yapılan kaçak yapılar polis ekipleri eşliğinde zabıta ekipler tarafından yıkımına devam ediliyor.
Ülkü Ocakları´ndan Emniyet Müdürüne ziyaret
Ülkü Ocakları´ndan Emniyet Müdürüne ziyaret
Osmancık Ülkü Ocakları Başkanı Osman Nazif Kolukısa ve yönetim kurulu üyeleri Emniyet Müdürü Bahadır Vurgun´u makamında ziyaret etti.
EKMEĞE GİZLİ ZAM
EKMEĞE GİZLİ ZAM
Osmancık´ta ekmek fiyatlarında değişiklik yapılmazken gramajı düşürülerek gizli zam yapıldı.
KIRKDİLİM YOLU 2020´DE TAMAMLANACAK
KIRKDİLİM YOLU 2020´DE TAMAMLANACAK
Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanındaki ulaşımı kolaylaştıracak olan 11 projenin yapımına devam ediliyor.
"Edebin olmadığı yerde edebiyat biter"
"Edebin olmadığı yerde edebiyat biter"
Türk şiirinin ‘Beyaz Kartalı´ olarak bilinen Bahattin Karakoç, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Osmancık Şubesi tarafından Osmancık´ta anıldı.
EĞİTİM-BİR-SEN´DEN BAŞKAN KARATAŞ´A ZİYARET
EĞİTİM-BİR-SEN´DEN BAŞKAN KARATAŞ´A ZİYARET
Eğitim-Bir-Sen Osmancık İlçe Temsilciliği Osmancık Belediye Başkanı Hamza Karataş´ı ziyaret etti.
Osmancık Gazetesi 10. Yılını kutladı
Osmancık Gazetesi 10. Yılını kutladı
2009 yılında yayın hayatına başlayan Osmancık Gazetesi 10. Yılını Tabiat Park´ta verilen yemekle kutladı.
Gazetemiz 10 yaşında
Gazetemiz 10 yaşında
Osmancık´ta 26 Kasım 2009 tarihinde yayınlanan ilk sayımızı okuyucuyla buluşturduğumuz gazetemiz 9 yılı geride bırakarak 10. yılına girdi
Şehit Aybüke öğretmen mezarı başında anıldı
Şehit Aybüke öğretmen mezarı başında anıldı
Batman´ın Kozluk ilçesindeki terör saldırısında şehit olan 22 yaşındaki müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın, Osmancık´ta mezarı başında anıldı.
"Öğretmenlerimiz her türlü övgüye ve takdire layıktır"
"Öğretmenlerimiz her türlü övgüye ve takdire layıktır"
AK Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, 24 Kasım öğretmenler günü münasebetiyle mesaj yayımladı.
Osmancık´ta Mevlidi Nebi Haftası Kutlandı
Osmancık´ta Mevlidi Nebi Haftası Kutlandı
Osmancık´ta Mevlidi Nebi Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Osmancık´ta polisten kan bağışı
Osmancık´ta polisten kan bağışı
Osmancık´ta polis memurları Kızılay´a kan bağışında bulundu.
Osmancık´ta kaçak yapılar yıkıldı
Osmancık´ta kaçak yapılar yıkıldı
Osmancık´ta izinsiz ve ruhsatsız yapılan kaçak yapılar polis ekipleri eşliğinde zabıta ekipler tarafından yıkıldı.
İl Milli Eğitim´den Aybüke´nin Mezarına Ziyaret
İl Milli Eğitim´den Aybüke´nin Mezarına Ziyaret
24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın´ın mezarını ziyaret etti.
Bisiklet sürücüsü ölümden döndü
Bisiklet sürücüsü ölümden döndü
Osmancık´ta otomobil ile bisikletin çarpışması sonucu bisiklet sürücüsü ölümden döndü.
OSMİAD YÖNETİMİNDEN BAŞKAN KARATAŞ´A ZİYARET
OSMİAD YÖNETİMİNDEN BAŞKAN KARATAŞ´A ZİYARET
Osmancık İş Adamları Derneği (OSMİAD) yönetimi Belediye Başkanı Hamza Karataş´ı ziyaret etti.
Söktüler, çalamadan kaçtılar
Söktüler, çalamadan kaçtılar
Osmancık´ta yapımı devam eden bir inşaata giren kablo hırsızları söktükleri kabloları çalamadan kaçtı.
TMO çeltik alımına başladı
TMO çeltik alımına başladı
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 15 Kasım 2018 tarihi itibarıyla çeltik alımına başladı.
Muhtarlar Doğalgaz Şikayetleri Konusunda Bilgilendirildi
Muhtarlar Doğalgaz Şikayetleri Konusunda Bilgilendirildi
Çorumgaz Genel Müdürü Kasım Kahraman Osmancık´ta muhtarlarla biraraya gelerek doğalgaz kullanamayan vatandaşların şikayetleri hakkında bilgilendirdi.
Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesinden Yatırım Sözü
Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesinden Yatırım Sözü
AK Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu ve Osmancık Belediye Başkanı Hamza Karataş, Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Acar Sertaç Komşuoğlu ile görüştü.
Ata´yı Saygıyla Andık
Ata´yı Saygıyla Andık
Vefatının 80. Yıl dönümünde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tüm yurtta saygı ile anıldı.
Irmak Balık Lokantası Açıldı
Irmak Balık Lokantası Açıldı
Osmancık´ta büyük eksikliği hissedilen ilk balık lokantası olan “Irmak Balıkevi” dualarla hizmete açıldı.
Ülke Genelinde Huzur Türkiye Uygulaması
Ülke Genelinde Huzur Türkiye Uygulaması
İçişleri Bakanlığı talimatı ile tüm Türkiye´de eş zamanlı olarak huzur uygulamasının sekizincisi yapıldı.
Osmancık´ta 15 milyonluk eroin yakalandı
Osmancık´ta 15 milyonluk eroin yakalandı
İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce Osmancık´ta yapılan operasyonda 15 milyonluk eroin ele geçirildi.
Lastiği patlayan otomobil beş takla attı
Lastiği patlayan otomobil beş takla attı
Osmancık´ta seyir halindeyken lastiği patlayan otomobilin takla atarak 40 metre sürüklendikten sonra tarlaya devrilmesi sonucu meydana gelen trafik kazasında, 2 kişi yaralandı.
Gençlerden örnek duyarlılık
Gençlerden örnek duyarlılık
İstanbul Çorum Dernekler Federasyonu (ÇORDEF) Gençlik Kolları, “Fidanlarımız Üşümesin” projesi ile Çorum´da bulunan köy okullarına bot dağıttı.
Hayvan satmaya çağırdılar, darp edip parasını aldılar
Hayvan satmaya çağırdılar, darp edip parasını aldılar
Osmancık´ta kasaplık ve hayvan alım satımı yapan Mürsel Özdemir iddiasına göre hayvan satma bahanesi ile çağırıldığı köyde elleri ve ayakları bağlanılarak kendisi darp ve parası gasp edildi.
Karataş´tan vekillere ziyaret
Karataş´tan vekillere ziyaret
Osmancık Belediye Başkanı Hamza Karataş, Başkan Yardımcısı Kadir Eskiadam ve Ferhat Zeytinli ile birlikte AK Parti Çorum Milletvekillerini ziyaret etti.
İş Adamları Fatih Ergün´ü Başkan Seçti
İş Adamları Fatih Ergün´ü Başkan Seçti
Osmancık İş Adamları Derneği (OSMİAD) olağanüstü genel kurulda Başkanlığa Fatih Ergün seçildi.
Koyunbaba´nın Hayatı Çizgi Film Oldu
Koyunbaba´nın Hayatı Çizgi Film Oldu
Osmancık Belediyesi Koyunbaba Hazretlerinin hayatını konu alan çizgi film yaptırdı. Çizgi filmin ilk gösterimi Koyunbaba Çocuk Şenliği adı altında ilçedeki ilkokul çocuklarına izletildi.
Ülkü Ocakları 29 Ekim´i Basın Açıklamasıyla Kutladı
Ülkü Ocakları 29 Ekim´i Basın Açıklamasıyla Kutladı
Osmancık Ülkü Ocakları Başkanlığı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla basın açıklaması yaptı.
TÜGVA´dan Rektöre Ziyaret
TÜGVA´dan Rektöre Ziyaret
Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Osmancık İlçe Temsilcisi Arif Emre Gökel ve beraberindeki heyet Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan´ı ziyaret etti.
Cumhuriyetimiz 95 yaşında
Cumhuriyetimiz 95 yaşında
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın 95. yılı yapılan çeşitli etkinliklerle kutlandı. Cumhuriyetin kuruluşunun 95. yıldönümü Osmancık Kaymakamlığın ve Osmancık Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından her yıl farklı bir okulun düzenlendiği program bu yıl 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi tarafından hazırlandı.
Emniyet Şeridini Fark edemedi
Emniyet Şeridini Fark edemedi
Osmancık´ta Cumhuriyet Bayramı kutlamaları alanına giden yola çekilen emniyet şeridine takılarak yere düşen bisiklet sürücüsü başından yaralandı.
Zincirleme kaza 6 yaralı
Zincirleme kaza 6 yaralı
Çorum-Osmancık karayolunda 3 araç birbirine çarptı, kazada araçlarda bulunan 6 kişi yaralandı.
Motosiklete çarpıp kaçtı
Motosiklete çarpıp kaçtı
Osmancık´ta motosiklete çarpan otomobil sürücüsü olay yerinden ardına bile bakmadan kaçtı.
DOLAR
5.3710
EURO
6.0755
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çorum Hava Durumu
Bugün
Bulutlu
Pazartesi
Bulutlu
Salı
Fırtına
Çarşamba
Fırtına
Verdiğini hatırlayan ve kalbinden geçiren kimse seha (cömertlik) ismine layık değildir..

Hz. Muhammed