KONSTİPASYON (KABIZLIK) sebepleri ve önlenmesi
Tarih: 31.1.2018 08:40:10 / 1205okunma / 0yorum
Op.Dr. Hasan Serdar Bozkurt

Kabızlık, bağırsak hareketlerinin azalması ve boşaltımın yapılmasında güçlük çekme durumudur. Bu, son derece sık rastlanan bir problemdir
Kabızlık; dışkılama sayısının haftada iki kez veya daha az olmasıdır. ... Kabızlık besinlerin kalın bağırsaklardaki yolculuğunun uzamasıdır da diyebiliriz.
Kabızlık halinde dışkılama sayısı azalır; dışkı, sert ve düzensiz şekillidir
Hasta, dışkılama hissi olmasına rağmen, boşalamaz ve sıkıntı duyar
Kabızlığın farklı sebepleri olmakla birlikte, büyük bir kısmı şahsın tuvalet alışkanlığı, şahsiyeti, psikolojik durumuyla ilgilidir. Titiz ve her şeyin en iyisini yapmaya büyük gayret gösteren şahıslarda daha sık görülür. Üzüntü, heyecan gibi hallerde ortaya çıkabilir.
Şahsın beslenme alışkanlığı da kabızlık yapabilir. Posasız gıdalarla beslenme buna bir sebep teşkil eder. Ayrıca yetersiz su ve mayi alınması kabızlığın en sık sebeplerindendir. Yine hareketsizlik, dışkılama isteğini baskılamada zemin olabilir.
Tiroit bezinin yeterli çalışmadığı, kanın kalsiyum seviyesinin yüksek olduğu hallerde, depresyon gibi bazı psikiyatrik durumlarda, basur hastalığında kabızlık görülebilir. Bunların dışında kabızlığa sebep olan kalın barsak kanseri de sebepler arasında düşünülmelidir. Dışkının kanlı olması, kalın barsak kanserinin lehinedir. Ancak çok zor dışkılama sırasında, basur gibi hastalıklarda da dışkıda kanın görülebileceği unutulmamalıdır. Basurdaki kanama, dışkılamanın sonunda taze kırmızıdır. Kanserdeki kanama, dışkıyla tamamen karışıktır ve sonra gelmez, daha da koyu renktedir. Kabızlığın tedavisi için sebebinin tam olarak anlaşılması gerekir..
. Bunun yanı sıra kabızlık çeken şahıslara posalı yiyecekler ve yeterli mayi alınması, düzenli beslenme, her gün aynı saatte ve düzenli tuvalete gitme, tuvalette belli bir süre bekleme, beden hareketleri, özellikle karın kaslarının çalıştırılması tavsiye edilir.
... Her yemekte en az 1–2 bardak su içmelidir. Sabah aç karnına ve yatarken bir su bardağı ılık bal şerbeti içilmesi kabızlığa iyi gelir…
Kabızlığa karşı tavsiye edilebilecek basit bir yiyecek de un kepeğidir. Her gün birkaç kaşık un kepeği yemek kabızlığı önleyecektir. Hiç değilse ekmek yerken beyaz ekmekten kaçınıp kepek ekmeği, çavdar ekmeği gibi posa bırakan ekmekleri tercih etmelidir.
…Özetle söyleyecek olursam; UZUN zamandır devam eden kabızlık şikâyeti için yukarıda bahsettiğim önerilere dikkat ediniz. Ancak YENİ başlamış kabızlık şikâyetinde altta yatan olası bir organik hastalık açısından mutlaka hekime başvurunuz!

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
D VİTAMİNİ (24 Ocak 2018 - Çarşamba)
GASTROSKOPİ (MİDE İNCELEMESİ) (10 Ocak 2018 - Çarşamba)
APANDİSİT OLDUĞUMU NASIL ANLARIM (03 Ocak 2018 - Çarşamba)
İKİNCİ BEYNİMİZ BAĞIRSAKLARIMIZ (20 Aralık 2017 - Çarşamba)
Sayfa:
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
En büyük ibadet topluma hizmet etmetir?

Hacı Bektaşı Veli